210-12MST
CTS Electronic Components
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 210-12MST with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 210-12MST
Manufacturer CTS Electronic Components
Description SWITCH SLIDE DIP SPST 100MA 20V
(In US Dollars)
1005 pcs
Data sheet
Washable:Yes
Voltage Rating:20VDC
Termination Style:PC Pin
Series:210
Pitch:0.100" (2.54mm), Full
Packaging:Tube
Other Names:210012MST
21012MST
210B012MST
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Positions:12
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:-
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Length:1.258" (31.95mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height Above Board:0.190" (4.83mm)
Features:Epoxy Sealed Terminals, Tape Seal
Electrical Life:1,000 Cycles
Detailed Description:Dip Switch SPST 12 Position Through Hole Slide (Standard) Actuator 100mA 20VDC
Current Rating:100mA