210-10LPSFD
Buy 210-10LPSFD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 210-10LPSFD
Manufacturer CTS Electronic Components
Description SWITCH SLIDE DIP SPST 100MA 20V
Data sheet
Washable:No
Voltage Rating:20VDC
Termination Style:PC Pin
Series:210
Pitch:0.100" (2.54mm), Full
Packaging:Tube
Other Names:210010LPSFD
21010LPSFD
210B010LPSFD
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Length:1.058" (26.87mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height Above Board:0.180" (4.57mm)
Features:Epoxy Sealed Terminals
Electrical Life:1,000 Cycles
Detailed Description:Dip Switch SPST 10 Position Through Hole Slide (Standard) Actuator 100mA 20VDC
Current Rating:100mA