20LR450U
Hamlin / Littelfuse
20LR450U
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 20LR450U with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 20LR450U
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 20V 4.5A STRAP
(In US Dollars)
20000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:20V
Type:Polymeric
Time to Trip:5s
Thickness (Max):0.039" (1.00mm)
Size / Dimension:0.984" L x 0.402" W (25.00mm x 10.20mm)
Series:POLY-FUSE®, LR
Resistance - Post Trip (R1) (Max):28 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):11 mOhms
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Strap
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:User Defined
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 20V 4.5A Ih User Defined Strap
Current - Trip (It):8.9A
Current - Max:100A
Current - Hold (Ih) (Max):4.5A