20KPA144CA
Hamlin / Littelfuse
20KPA144CA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 20KPA144CA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 20KPA144CA
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description TVS DIODE 144V 232V P600
(In US Dollars)
800 pcs
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:232V
Voltage - Breakdown (Min):160.8V
Type:Zener
Supplier Device Package:P600
Series:20KPA
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:20000W (20kW)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:P600, Axial
Other Names:20KPA144CA-ND
20KPA144CATR
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Current - Peak Pulse (10/1000µs):87.1A