2016L100PR
Hamlin / Littelfuse
2016L100PR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 2016L100PR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 2016L100PR
Manufacturer Littelfuse
Description PTC Resettable Fuse 1.1A(hold) 2.2A(trip) 15VDC 40A 1.4W 0.5s 0.1Ohm SMD Solder Pad 2016 T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 34768 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:15V
Type:Polymeric
Time to Trip:500ms
Thickness (Max):0.030" (0.75mm)
Size / Dimension:0.200" L x 0.160" W (5.08mm x 4.07mm)
Series:POLY-FUSE®, 2016L
Resistance - Post Trip (R1) (Max):400 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):100 mOhms
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2016 (5041 Metric), Concave
Other Names:2016L100PR-ND
2016L100PRTR
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 15V 1.1A Ih Surface Mount 2016 (5041 Metric), Concave
Current - Trip (It):2.2A
Current - Max:40A
Current - Hold (Ih) (Max):1.1A