200TXW560MEFC18X45
Rubycon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 200TXW560MEFC18X45 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 200TXW560MEFC18X45
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 560UF 20% 200V RADIAL
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:200V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Series:TXW
Ripple Current @ Low Frequency:1.77A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.47A @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:26 Weeks
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:560µF 200V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
Capacitance:560µF