200SXC560MEFCSN25X35
Buy 200SXC560MEFCSN25X35 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 200SXC560MEFCSN25X35
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP
Data sheet
Voltage - Rated:200V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Series:SXC
Ripple Current @ Low Frequency:1.6A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.888A @ 10kHz
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:46 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:560µF 200V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:560µF