200LLE4.7MEFCT16.3X11
Rubycon
200LLE4.7MEFCT16.3X11
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 200LLE4.7MEFCT16.3X11 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 200LLE4.7MEFCT16.3X11
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 4.7UF 20% 200V RADIAL
(In US Dollars)
3000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:200V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Series:LLE
Ripple Current @ Low Frequency:49mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:98mA @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:4.7µF 200V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
Capacitance:4.7µF