20020106-H221A01LF
Amphenol Commercial (Amphenol ICC)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 20020106-H221A01LF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 20020106-H221A01LF
Manufacturer Amphenol FCI
Description TERM BLOCK HDR 22POS VERT 5.08MM
(In US Dollars)
240 pcs
Data sheet
Wire Strip Length:-
Wire Gauge or Range - mm²:-
Wire Gauge or Range - Coaxial:-
Voltage - UL:12A
Voltage - IEC:-
Voltage - DC Spark Over (Nom):Copper Alloy
Type Attributes:-
Type:Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Torque - Screw:Tin
Termination Style:Solder
Terminal - Width:1
Series:06-508
RoHS Status:Bulk
Plug Wire Entry:Vertical
Operating Temperature:-40°C ~ 115°C
Number of Positions:22
Number of Conductors:0.200" (5.08mm)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Manufacturer Part Number:20020106-H221A01LF
Header Orientation:22
Front Panel Wire Connection:0.157" (4.00mm)
Filter Type:300V
Features:-
Expanded Description:22 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole
Current - UL:-
Contact Tail Length:-
Contact Mating Finish:-
Contact Finish - Mating:0.472" (12.00mm)