20020037-H101B01LF
Amphenol Commercial (Amphenol ICC)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 20020037-H101B01LF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 20020037-H101B01LF
Manufacturer Amphenol FCI
Description TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM
(In US Dollars)
520 pcs
Data sheet
Wire Gauge or Range - mm²:12-26 AWG
Wire Gauge or Range - Coaxial:2.5mm²
Voltage - UL:10A
Voltage - IEC:-
Type:Plug, Female Sockets
Torque - Screw:Tin
Termination Style:Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Terminal - Width:1
Series:35-508
RoHS Status:Bulk
Plug Wire Entry:-
Operating Temperature:-40°C ~ 115°C
Number of Positions:10
Number of Conductors:0.200" (5.08mm)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Part Number:20020037-H101B01LF
Header Orientation:10
Filter Type:300V
Features:Retention Latches (Non-Wire Side)
Expanded Description:10 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line)