2.5SW180M
Rubycon
2.5SW180M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 2.5SW180M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 2.5SW180M
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM POLY 180UF 20% 2.5V SMD
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:2.5V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Series:PC-CON, SW
Ripple Current @ High Frequency:3.5A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2917 (7343 Metric)
Other Names:1189-1551-2
25SW180M
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.106" (2.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):9 mOhm
Detailed Description:180µF 2.5V Aluminum Polymer Capacitor 2917 (7343 Metric) 9 mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:180µF