Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 2-330808-7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 2-330808-7
Manufacturer Agastat Relays / TE Connectivity
Description CONN PIN RCPT .013-.020 SOLDER
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
20000 pcs
Data sheet
Termination:Solder
Tail Type:No Tail
Tail Diameter:-
Socket Depth:0.130" (3.30mm)
Series:-
Pin Hole Diameter:-
Packaging:Bulk
Operating Temperature:-65°C ~ 125°C
Mounting Hole Diameter:0.040" ~ 0.041" (1.02mm ~ 1.04mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Length - Overall:0.142" (3.61mm)
Insertion Force:-
Flange Diameter:0.059" (1.50mm)
Features:Closed Bottom
Detailed Description:Pin Receptacle Connector 0.013" ~ 0.020" (0.33mm ~ 0.51mm) No Tail Solder
Contact Material:Beryllium Copper
Contact Finish Thickness:100.0µin (2.54µm)
Contact Finish:Tin
Board Thickness:-
Accepts Square Pin Size:-
Accepts Pin Diameter:0.013" ~ 0.020" (0.33mm ~ 0.51mm)