1PS79SB10,115
Nexperia
1PS79SB10,115
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1PS79SB10,115 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 1PS79SB10,115
Manufacturer Nexperia
Description DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOD523 / Rectifier Diode Schottky 0.2A Automotive 2-Pin SOD-523 T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 68218 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:800mV @ 100mA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):30V
Supplier Device Package:SOD-523
Speed:Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Series:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:SC-79, SOD-523
Other Names:1727-4780-1
568-5971-1-ND
Operating Temperature - Junction:125°C (Max)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Diode Type:Schottky
Detailed Description:Diode Schottky 30V 200mA (DC) Surface Mount SOD-523
Current - Reverse Leakage @ Vr:2µA @ 25V
Current - Average Rectified (Io):200mA (DC)
Capacitance @ Vr, F:10pF @ 1V, 1MHz