1N5943E3/TR13
Microsemi
1N5943E3/TR13
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1N5943E3/TR13 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 1N5943E3/TR13
Manufacturer Microsemi
Description DIODE ZENER 56V 1.5W DO204AL
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):56V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2V @ 200mA
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:DO-204AL (DO-41)
Series:-
Power - Max:1.5W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-204AL, DO-41, Axial
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Impedance (Max) (Zzt):86 Ohms
Detailed Description:Zener Diode 56V 1.5W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41)
Current - Reverse Leakage @ Vr:1µA @ 42.6V