1N5929PE3/TR8
Microsemi
1N5929PE3/TR8
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1N5929PE3/TR8 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 1N5929PE3/TR8
Manufacturer Microsemi
Description DIODE ZENER 15V 1.5W DO204AL
(In US Dollars)
1500 pcs
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):15V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2V @ 200mA
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:DO-204AL (DO-41)
Series:-
Power - Max:1.5W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-204AL, DO-41, Axial
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance (Max) (Zzt):9 Ohms
Detailed Description:Zener Diode 15V 1.5W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41)
Current - Reverse Leakage @ Vr:1µA @ 11.4V