1N5925BE3/TR13
Microsemi
1N5925BE3/TR13
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1N5925BE3/TR13 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 1N5925BE3/TR13
Manufacturer Microsemi
Description DIODE ZENER 10V 1.5W DO204AL
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):10V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2V @ 200mA
Tolerance:±5%
Supplier Device Package:DO-204AL (DO-41)
Series:-
Power - Max:1.5W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-204AL, DO-41, Axial
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance (Max) (Zzt):4.5 Ohms
Detailed Description:Zener Diode 10V 1.5W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41)
Current - Reverse Leakage @ Vr:5µA @ 8V