1N5918APE3/TR12
Microsemi
1N5918APE3/TR12
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1N5918APE3/TR12 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 1N5918APE3/TR12
Manufacturer Microsemi Corporation
Description DIODE ZENER 5.1V 1.5W DO204AL
(In US Dollars)
4000 pcs
Data sheet
Voltage - Isolation:4 Ohm
Voltage - Breakdown:DO-204AL (DO-41)
Series:-
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Power - Max:1.5W
Polarization:DO-204AL, DO-41, Axial
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Manufacturer Part Number:1N5918APE3/TR12
Impedance (Max) (Zzt):5.1V
Expanded Description:Zener Diode 1.5W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41)
ESR (Equivalent Series Resistance):±10%
Diode Configuration:5µA @ 2V
Current - Reverse Leakage @ Vr:1.2V @ 200mA