1N5397S-T
Diodes Incorporated
1N5397S-T
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1N5397S-T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 1N5397S-T
Manufacturer Diodes Incorporated
Description DIODE GEN PURP 600V 1.5A DO41
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1V @ 1.5A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600V
Supplier Device Package:DO-41
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-204AL, DO-41, Axial
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C
Diode Type:Standard
Detailed Description:Diode Standard 600V 1.5A Through Hole DO-41
Current - Reverse Leakage @ Vr:5µA @ 600V
Current - Average Rectified (Io):1.5A
Capacitance @ Vr, F:20pF @ 4V, 1MHz