1N5379AE3/TR12
Microsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1N5379AE3/TR12 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 1N5379AE3/TR12
Manufacturer Microsemi
Description DIODE ZENER 110V 5W T18
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):110V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2V @ 1A
Tolerance:±10%
Supplier Device Package:T-18
Series:-
Power - Max:5W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:T-18, Axial
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance (Max) (Zzt):125 Ohms
Detailed Description:Zener Diode 110V 5W ±10% Through Hole T-18
Current - Reverse Leakage @ Vr:500nA @ 79.2V