1N5371AE3/TR12
Microsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1N5371AE3/TR12 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 1N5371AE3/TR12
Manufacturer Microsemi Corporation
Description DIODE ZENER 60V 5W T18
(In US Dollars)
3000 pcs
Data sheet
Voltage - Isolation:40 Ohm
Voltage - Breakdown:T-18
Series:-
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Power - Max:5W
Polarization:T-18, Axial
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Manufacturer Part Number:1N5371AE3/TR12
Impedance (Max) (Zzt):60V
Expanded Description:Zener Diode 5W ±10% Through Hole T-18
ESR (Equivalent Series Resistance):±10%
Diode Configuration:500nA @ 43V
Current - Reverse Leakage @ Vr:1.2V @ 1A