19C300PA4K
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
19C300PA4K
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 19C300PA4K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 19C300PA4K
Manufacturer Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Description SENSOR 300PSIA STEEL 100MV OUT
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 26 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:15V
Termination Style:Flex Cable
Supplier Device Package:-
Series:19 mm
Pressure Type:Absolute
Port Style:Threaded
Port Size:Male - 1/8" (3.18mm) NPT
Package / Case:Cylinder, Threaded
Output Type:Analog Voltage
Output:0 mV ~ 100 mV (10V)
Other Names:287-1118
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Operating Pressure:300 PSI (2068.43 kPa)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Maximum Pressure:900 PSI (6205.28 kPa)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Features:Temperature Compensated
Detailed Description:Pressure Sensor 300 PSI (2068.43 kPa) Absolute Male - 1/8" (3.18mm) NPT 0 mV ~ 100 mV (10V) Cylinder, Threaded
Accuracy:±0.25%