195-10MST
CTS Electronic Components
195-10MST
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 195-10MST with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 195-10MST
Manufacturer CTS Electronic Components
Description SWITCH PIANO DIP SPST 50MA 24V
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Washable:Yes
Voltage Rating:24VDC
Termination Style:PC Pin
Series:195
Pitch:0.100" (2.54mm), Full
Packaging:Tube
Other Names:195-10MSTN
195-10MSTN-ND
195010MST
195010MSTN
19510MST
19510MSTN
CT19510MST
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Positions:10
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Mechanical Life:-
Manufacturer Standard Lead Time:5 Weeks
Length:1.086" (27.58mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height Above Board:0.311" (7.90mm)
Features:Epoxy Sealed Terminals, Tape Seal
Electrical Life:2,000 Cycles
Detailed Description:Dip Switch SPST 10 Position Through Hole, Right Angle Piano Actuator 50mA 24VDC
Current Rating:50mA