194-12MST
CTS Electronic Components
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 194-12MST with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 194-12MST |
|---|---|
| Manufacturer | CTS Electronic Components |
| Description | SWITCH PIANO DIP SPST 50MA 24V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1005 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
Specifications
Data sheet
| Washable: | Yes |
|---|---|
| Voltage Rating: | 24VDC |
| Termination Style: | PC Pin |
| Series: | 194 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm), Full |
| Packaging: | Tube |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Positions: | 12 |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Mechanical Life: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Length: | 1.286" (32.66mm) |
| Height Above Board: | 0.311" (7.90mm) |
| Features: | Epoxy Sealed Terminals, Tape Seal |
| Electrical Life: | 7,000 Cycles |
| Detailed Description: | Dip Switch SPST 12 Position Through Hole, Right Angle Piano Actuator 50mA 24VDC |
| Current Rating: | 50mA |