193-10MSN
CTS Electronic Components
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 193-10MSN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 193-10MSN
Manufacturer CTS Electronic Components
Description SWITCH PIANO DIP SPST 50MA 24V
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Washable:No
Voltage Rating:24VDC
Termination Style:Gull Wing
Series:193
Pitch:0.100" (2.54mm), Full
Packaging:Tube
Other Names:193-010MSN
193010MSN
19310MSN
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Positions:10
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:-
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Length:1.086" (27.58mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height Above Board:0.359" (9.12mm)
Features:Epoxy Sealed Terminals
Electrical Life:7,000 Cycles
Detailed Description:Dip Switch SPST 10 Position Surface Mount, Right Angle Piano Actuator 50mA 24VDC
Current Rating:50mA