191-037-223R001
NorComp
191-037-223R001
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 191-037-223R001 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 191-037-223R001
Manufacturer NorComp
Description CONN D-SUB RCPT 37POS PNL MNT
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Wire Gauge:-
Voltage Rating:-
Termination:Press-Fit
Shell Size, Connector Layout:4 (DC, C)
Shell Material, Finish:Steel, Nickel Plated
Series:191
Packaging:Tray
Other Names:191-037-223R001-ND
191-37FA
191037223R001
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Rows:2
Number of Positions:37
Mounting Type:Panel Mount
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Housing Material:Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Flange Feature:Housing/Shell (Unthreaded)
Features:Shielded
Detailed Description:37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Current Rating:5A