189-037-513R491
NorComp
189-037-513R491
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 189-037-513R491 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 189-037-513R491
Manufacturer NorComp
Description CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SLDR
(In US Dollars)
240 pcs
Data sheet
Wire Gauge:-
Voltage Rating:-
Termination:Solder
Shell Size, Connector Layout:4 (DC, C); 4 (DC, C)
Shell Material, Finish:Steel, Nickel Plated
Series:189
Packaging:Tray
Other Names:189-237FFE
189037513R491
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Number of Rows:2, 2
Number of Positions:37, 37
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Housing Material:Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Flange Feature:Housing/Shell (4-40)
Features:Board Lock, Shielded
Detailed Description:37, 37 Position D-Sub - Stacked Receptacle, Female Sockets Connector
Current Rating:5A
Contact Type:Signal
Contact Material:Brass
Contact Form:Stamped
Contact Finish Thickness:Flash
Contact Finish:Gold
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Connector Style:D-Sub - Stacked
Color:Black
Backset Spacing:0.318" (8.08mm)