185NQ015-1
Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
185NQ015-1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 185NQ015-1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 185NQ015-1
Manufacturer Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
Description DIODE SCHOTTKY 15V 180A PRM1-1
(In US Dollars)
594 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:400mV @ 180A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):15V
Supplier Device Package:PRM1-1 (Half Pak Module)
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Bulk
Package / Case:HALF-PAK
Other Names:185NQ015-1SMC
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Diode Type:Schottky
Detailed Description:Diode Schottky 15V 180A Chassis Mount PRM1-1 (Half Pak Module)
Current - Reverse Leakage @ Vr:60mA @ 15V
Current - Average Rectified (Io):180A
Capacitance @ Vr, F:12300pF @ 5V, 1MHz