1825E155K250KHT
Knowles NOVACAP
1825E155K250KHT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1825E155K250KHT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 1825E155K250KHT
Manufacturer Knowles NOVACAP
Description CAP CER 1.5UF 25V 1825
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Data sheet
Voltage - Rated:25V
Tolerance:±10%
Thickness (Max):0.080" (2.03mm)
Temperature Coefficient:-
Size / Dimension:0.180" L x 0.250" W (4.57mm x 6.35mm)
Package / Case:1825 (4564 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Lead Spacing:-
Failure Rate:-
Detailed Description:1.5µF ±10% 25V Ceramic Capacitor 1825 (4564 Metric)
Capacitance:1.5µF