Buy 1825073-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 1825073-2
Manufacturer Agastat Relays / TE Connectivity
Description SWITCH SLIDE SP3T 250MA 125V
(In US Dollars)
6000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:12V
Voltage Rating - AC:125V
Termination Style:PC Pin
Switch Travel:4.00mm
Switch Function:On-On-On
Series:SL
Packaging:Bulk
Other Names:SL33004
SL33004-ND
Operating Temperature:-10°C ~ 60°C
Operating Force:100 ~ 300gf
Mounting Type:Through Hole
Mechanical Life:10,000 Cycles
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Epoxy Sealed Terminals
Electrical Life:6,000 Cycles
Detailed Description:Slide Switch SP3T Through Hole
Current Rating:250mA (AC), 150mA (DC)
Contact Timing:Non-Shorting (BBM)
Contact Material:Copper Alloy
Contact Finish:Silver
Circuit:SP3T
Actuator Type:Standard
Actuator Material:Steel, Zinc Plate
Actuator Length:14.00mm