Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1825006-7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 1825006-7
Manufacturer Agastat Relays / TE Connectivity
Description SWITCH SLIDE DIP SPST 25MA 24V
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 943 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs40 pcs80 pcs
120 pcs280 pcs520 pcs1000 pcs
Data sheet
Washable:Yes
Voltage Rating:24VDC
Termination Style:Gull Wing
Series:GDS
Pitch:0.100" (2.54mm), Full
Packaging:Tube
Other Names:450-1361
GDS04S04
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C
Number of Positions:4
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:1,000 Cycles
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Length:0.394" (10.01mm)
Height Above Board:0.114" (2.90mm)
Features:Tape Seal
Electrical Life:1,000 Cycles
Detailed Description:Dip Switch SPST 4 Position Surface Mount Slide (Standard) Actuator 25mA 24VDC
Current Rating:25mA