181NQ035
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 181NQ035 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 181NQ035
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description DIODE SCHOTTKY 35V 180A HALFPAK
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:660mV @ 180A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):35V
Supplier Device Package:HALF-PAK
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Bulk
Package / Case:D-67 HALF-PAK
Other Names:*181NQ035
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Diode Type:Schottky
Detailed Description:Diode Schottky 35V 180A Chassis Mount HALF-PAK
Current - Reverse Leakage @ Vr:15mA @ 35V
Current - Average Rectified (Io):180A
Capacitance @ Vr, F:7800pF @ 5V, 1MHz