1812PC102KAT1AJ
AVX Corporation
1812PC102KAT1AJ
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1812PC102KAT1AJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 1812PC102KAT1AJ
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP CER 1000PF 250V X7R 1812
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:250V
Tolerance:±10%
Thickness (Max):0.079" (2.00mm)
Temperature Coefficient:X7R
Size / Dimension:0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Series:-
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1812 (4532 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:1000pF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric)
Capacitance:1000pF