1812L150/16DR
Hamlin / Littelfuse
1812L150/16DR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1812L150/16DR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 1812L150/16DR
Manufacturer Littelfuse
Description PTC Resettable Fuse 1.5A(hold) 2.8A(trip) 16VDC 100A 0.8W 0.5s 0.04Ohm SMD Solder Pad 1812
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 35581 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:16V
Type:Polymeric
Time to Trip:500ms
Thickness (Max):0.049" (1.25mm)
Size / Dimension:0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Series:POLY-FUSE®, 1812L
Resistance - Post Trip (R1) (Max):110 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):40 mOhms
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1812 (4532 Metric), Concave
Other Names:1812L15016DR
F4240TR
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 1.5A Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Current - Trip (It):3A
Current - Max:100A
Current - Hold (Ih) (Max):1.5A