1812L125PRT
Hamlin / Littelfuse
1812L125PRT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1812L125PRT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 1812L125PRT
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 1.25A 1812
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Max:-
Type:Polymeric
Time to Trip:400ms
Thickness (Max):0.049" (1.25mm)
Size / Dimension:0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Series:POLY-FUSE®, 1812L
Resistance - Post Trip (R1) (Max):140 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):50 mOhms
Ratings:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:1812 (4532 Metric), Concave
Other Names:F2159CT
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 1.25A Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Current - Trip (It):2.5A
Current - Max:100A
Current - Hold (Ih) (Max):1.25A