180-M44-103L031
NorComp
180-M44-103L031
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 180-M44-103L031 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 180-M44-103L031
Manufacturer NorComp
Description CONN D-SUB HD PLUG 44POS PNL MNT
(In US Dollars)
50 pcs
Data sheet
Wire Gauge:24-28 AWG
Voltage Rating:-
Termination:Solder Cup
Shell Size, Connector Layout:3 (DB, B) High Density
Shell Material, Finish:Steel, Nickel Plated
Series:180-M, M Series
Packaging:Tray
Other Names:180-M4431MN
180M44103L031
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Number of Rows:3
Number of Positions:44
Mounting Type:Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Housing Material:Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Flange Feature:Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Features:Grounding Indents, Shielded
Detailed Description:44 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Current Rating:5A