NorComp
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 180-062-112-031 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 180-062-112-031
Manufacturer NorComp
Description CONN D-SUB HD PLUG 62POS PNL MNT
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Wire Gauge:-
Voltage Rating:-
Termination:Solder
Shell Size, Connector Layout:4 (DC, C) High Density
Shell Material, Finish:Steel, Tin Plated
Series:180
Packaging:-
Other Names:9862M
Operating Temperature:-50°C ~ 100°C
Number of Rows:3
Number of Positions:62
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Ingress Protection:-
Housing Material:Polyester, Glass Filled
Flange Feature:Mating Side (4-40)
Features:Grounding Indents
Detailed Description:62 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Current Rating:2A