NorComp
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 180-026-102-031 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 180-026-102-031
Manufacturer NorComp
Description CONN D-SUB HD PLUG 26POS PNL MNT
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Wire Gauge:-
Voltage Rating:-
Termination:Solder Cup
Shell Size, Connector Layout:2 (DA, A) High Density
Shell Material, Finish:Steel, Tin Plated
Series:180
Packaging:-
Other Names:6826M
Operating Temperature:-50°C ~ 100°C
Number of Rows:3
Number of Positions:26
Mounting Type:Panel Mount
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Ingress Protection:-
Housing Material:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Flange Feature:Mating Side (4-40)
Features:Grounding Indents
Detailed Description:26 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Current Rating:2A