174-E50-113R141
NorComp
174-E50-113R141
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 174-E50-113R141 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 174-E50-113R141
Manufacturer NorComp
Description CONN D-SUB PLUG 50POS R/A SOLDER
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 402 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs16 pcs32 pcs64 pcs
112 pcs256 pcs512 pcs
Data sheet
Wire Gauge:-
Voltage Rating:-
Termination:Solder
Shell Size, Connector Layout:5 (DD, D)
Shell Material, Finish:Steel, Nickel Plated
Series:174-E, M Series
Packaging:Tray
Other Names:174-150MEA
174E50113R141
Operating Temperature:-50°C ~ 100°C
Number of Rows:3
Number of Positions:50
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Ingress Protection:-
Housing Material:Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Flange Feature:Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Features:Grounding Indents, Mounting Brackets
Detailed Description:50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Current Rating:5A
Contact Type:Signal
Contact Material:-
Contact Form:Machined
Contact Finish Thickness:Flash
Contact Finish:Gold
Connector Type:Plug, Male Pins
Connector Style:D-Sub
Color:White
Backset Spacing:0.370" (9.40mm)