173D565X0004UE3
Electro-Films (EFI) / Vishay
173D565X0004UE3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 173D565X0004UE3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 173D565X0004UE3
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP TANT 5.6UF 4V 20% AXIAL
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:4V
Type:Molded
Tolerance:±20%
Size / Dimension:0.095" Dia x 0.260" L (2.41mm x 6.60mm)
Series:TANTALEX®, 173D
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Axial
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Manufacturer Size Code:U
Lifetime @ Temp.:-
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:General Purpose
Failure Rate:-
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:5.6µF Molded Tantalum Capacitors 4V Axial
Capacitance:5.6µF