173-E25-113R461
NorComp
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 173-E25-113R461 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 173-E25-113R461
Manufacturer NorComp
Description CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SLDR
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 100 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Wire Gauge:-
Voltage Rating:-
Termination:Solder
Shell Size, Connector Layout:3 (DB, B)
Shell Material, Finish:Steel, Nickel Plated
Series:173-E, M Series
Packaging:Tray
Other Names:NOR1841
Operating Temperature:-50°C ~ 100°C
Number of Rows:2
Number of Positions:25
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Ingress Protection:-
Housing Material:Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Flange Feature:Housing/Shell (4-40)
Features:Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Detailed Description:25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Current Rating:5A
Contact Type:Signal
Contact Material:Brass
Contact Form:Machined
Contact Finish Thickness:Flash
Contact Finish:Gold
Connector Type:Plug, Male Pins
Connector Style:D-Sub
Color:White
Backset Spacing:0.283" (7.20mm)