Weidmuller
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1727230000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 1727230000
Manufacturer Weidmuller
Description TERM BLK PLUG 3POS 5.0MM BEIGE
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Wire Gauge or Range - mm²:2.5mm²
Wire Gauge or Range - AWG:12-26 AWG
Voltage - UL:300V
Voltage - IEC:250V
Type:Plug Connection
Termination Style:Plug Receptacles
Terminal - Width:5.0mm
Stripping Length:-
Series:Z
Other Names:ZK3S
Operating Temperature:-50°C ~ 120°C
Number of Positions:3
Number of Levels:1
Mounting Type:DIN Rail
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Material - Insulation:Thermoplastic, Wemid
Length:3.169" (80.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Housing Color:Beige
Height (Max):1.535" (39.00mm)
Features:-
Detailed Description:3 Position Terminal Block Beige Plug Connection 5.0mm
Current - UL:10A
Current - IEC:16A