Weidmuller
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1725830000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 1725830000
Manufacturer Weidmuller
Description TERM BLOCK HDR 40POS VERT 5.08MM
(In US Dollars)
10 pcs
Data sheet
Wire Strip Length:-
Wire Gauge or Range - mm²:-
Wire Gauge or Range - AWG:-
Voltage - UL:300V
Voltage - IEC:400V
Type:Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Torque - Screw:-
Termination Style:Solder
Series:Omnimate SL
Screw Size:-
Positions Per Level:20
Plug Wire Entry:-
Pitch:0.200" (5.08mm)
Packaging:Bulk
Other Names:SLD5.08V/40/180 OG
Operating Temperature:-50°C ~ 100°C
Number of Positions:40
Number of Levels:2
Mounting Type:Through Hole
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Height:0.872" (22.15mm)
Ingress Protection:-
Housing Material:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Header Orientation:Vertical
Features:-
Detailed Description:40 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole
Current - UL:10A
Current - IEC:14A
Contact Tail Length:0.126" (3.20mm)