172-E50-201R031
NorComp
172-E50-201R031
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 172-E50-201R031 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 172-E50-201R031
Manufacturer NorComp
Description CONN D-SUB RCPT 50POS PNL MNT
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Wire Gauge:20-26 AWG
Voltage Rating:-
Termination:Solder Cup
Shell Size, Connector Layout:5 (DD, D)
Shell Material, Finish:Steel, Yellow Chromate Plated
Series:172-E, M Series
Packaging:Tray
Other Names:7150FEA
Operating Temperature:-50°C ~ 100°C
Number of Rows:3
Number of Positions:50
Mounting Type:Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Ingress Protection:-
Housing Material:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Flange Feature:Mating Side (4-40)
Features:-
Detailed Description:50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Current Rating:5A