Buy 172-050-241-021 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 172-050-241-021
Manufacturer NorComp
Description CONN D-SUB RCPT 50POS PNL MNT WW
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Wire Gauge:-
Voltage Rating:-
Termination:Wire Wrap
Shell Size, Connector Layout:5 (DD, D)
Shell Material, Finish:Steel, Yellow Chromate Plated
Series:172
Packaging:-
Other Names:6650F
Operating Temperature:-50°C ~ 100°C
Number of Rows:3
Number of Positions:50
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Ingress Protection:-
Housing Material:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Flange Feature:Board Side (4-40)
Features:-
Detailed Description:50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Current Rating:5A