172-050-202R021
NorComp
172-050-202R021
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 172-050-202R021 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 172-050-202R021
Manufacturer NorComp
Description CONN D-SUB RCPT 50POS PNL MNT
(In US Dollars)
40 pcs
Data sheet
Wire Gauge:20-26 AWG
Voltage Rating:-
Termination:Solder Cup
Shell Size, Connector Layout:5 (DD, D)
Shell Material, Finish:Steel, Tin Plated
Series:172, M Series
Packaging:Tray
Other Names:172050202R021
3150FA
Operating Temperature:-50°C ~ 100°C
Number of Rows:3
Number of Positions:50
Mounting Type:Panel Mount
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Housing Material:Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Flange Feature:Cable Side (4-40)
Features:-
Detailed Description:50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Current Rating:5A