172-050-142R031
NorComp
172-050-142R031
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 172-050-142R031 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 172-050-142R031
Manufacturer NorComp
Description CONN D-SUB PLUG 50POS PNL MNT WW
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 5 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs16 pcs32 pcs64 pcs
112 pcs256 pcs512 pcs1008 pcs
Data sheet
Wire Gauge:-
Voltage Rating:-
Termination:Wire Wrap
Shell Size, Connector Layout:5 (DD, D)
Shell Material, Finish:Steel, Tin Plated
Series:172, M Series
Packaging:Tray
Other Names:172050142R031
4650MA
Operating Temperature:-50°C ~ 100°C
Number of Rows:3
Number of Positions:50
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Ingress Protection:-
Housing Material:Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester
Flange Feature:Mating Side (4-40)
Features:Grounding Indents
Detailed Description:50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Current Rating:5A