172-050-112R911
NorComp
172-050-112R911
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 172-050-112R911 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 172-050-112R911
Manufacturer NorComp
Description CONN D-SUB PLUG 50P PNL MNT SLDR
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 25 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs20 pcs40 pcs60 pcs
100 pcs260 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Wire Gauge:-
Voltage Rating:-
Termination:Solder
Shell Size, Connector Layout:5 (DD, D)
Shell Material, Finish:Steel, Tin Plated
Series:172, M Series
Packaging:Tray
Other Names:172050112R911
2950MA
Operating Temperature:-50°C ~ 100°C
Number of Rows:3
Number of Positions:50
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Ingress Protection:-
Housing Material:Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester
Flange Feature:Board Side (4-40); Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Features:Board Lock, Grounding Indents
Detailed Description:50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Current Rating:5A