Weidmuller
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1704380000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 1704380000
Manufacturer Weidmuller
Description TERM BLK MIDDLE 2POS 5.1MM YLW
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Wire Gauge or Range - mm²:0.5-4mm²
Wire Gauge or Range - AWG:12-26 AWG
Voltage - UL:600V
Voltage - IEC:800V
Type:Middle
Termination Style:Spring Cage
Terminal - Width:5.1mm
Stripping Length:10mm
Series:Z
Other Names:ZDUB2522ANDMGRYL
Operating Temperature:-50°C ~ 120°C
Number of Positions:2
Number of Levels:1
Mounting Type:Direct Mount
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Material - Insulation:Thermoplastic, Wemid
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Length:1.319" (33.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Housing Color:Yellow
Height (Max):0.945" (24.00mm)
Features:-
Detailed Description:2 Position Terminal Block Yellow Middle 5.1mm
Current - UL:20A
Current - IEC:24A