170273K250BB
Cornell Dubilier Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 170273K250BB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 170273K250BB
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP FILM 0.027UF 250VDC AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status Request inventory verification / Request inventory verification
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:200V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.236" Dia x 0.650" L (6.00mm x 16.50mm)
Series:170
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Features:Low ESR
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.027µF Film Capacitor 200V 250V Polypropylene (PP), Metallized Axial
Capacitance:0.027µF