HellermannTyton
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 170-22000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 170-22000
Manufacturer HellermannTyton
Description SLEEVING 0.787" X 164' GRAY
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Width:-
Wall Thickness:-
Type Attributes:Expandable
Type:Sleeving
Series:Helagaine HEGPA66
Other Names:89306333852
HEGPA6620
Operating Temperature:-60°C ~ 150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-2
Material:Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Halogen Free
Liquid Protection:Fluid Resistant, Gasoline Resistant, Moisture Resistant
Length:164' (50.00m)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Heat Protection:Heat Stabilized
Features:Salt Resistant, Solvent Resistant
Environment Protection:-
Diameter - Outside, Non-Expanded:0.787" (20.00mm)
Diameter - Inside, Non-Expanded:-
Diameter - Inside, Expanded:0.906" (23.00mm)